top of page

Ambalaj Tasarım Trendleri


Coffee and Gourmet Ambalaj Tasarımı

Ürünü satılabilir duruma getiren üzerinde çeşitli baskılar olan ambalajdır. Bir ürünün kimliği olan ambalaj, müşteri ile iletişim kurup satın alma hızını arttırmaktadır. Ambalaj aynı zamanda müşteri ile ürünü satan firma arasında sosyal, hukuki ve ekonomik anlamda yapılmış bir kontrattır. Kare kod ve bar kod sistemleri ile de üretim süreçlerini tanımlayan ambalaj, ürünün katma değerini arttıran en önemli bileşenlerden biridir.

Bir ülkenin gelişmişliği ile doğrudan ilişkili olan kişi başına ambalaj tüketimi Türkiye için çok düşük kalmakla birlikte, ambalajın öneminin yeni keşfediliyor olması, ambalaj üretiminin sürekli artması ve Avrupa Birliği standartlarında üretim yapabilen firmalarının sayısının artması tüketimin yukarı yönlü ivmeleneceğinin göstergesidir.

Grafimet olarak her zaman güncelliğini koruyabilen 5 ambalaj tasarım trendi derledik. Yeni bir ürün serisi veya yeni bir marka oluşturmayı düşünen firmalar için ambalaj tasarım trendlerine gelin kısaca bir göz atalım.


1. El Yazısı Fontlar:

Dağınık ve gelişigüzel el yazısı fontları belirgin ve açılı fontlardan daha çok ilgi çekiyor. Bu tür tasarımlara bir örneği aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Ambalajlarda El Yazısı Fontları

2. Sloganlar:

Mesajı heceleyen ve bu mesajı ambalajın üzerinde açıkça ve cesurca ifade eden metin tabanlı tasarımlar raflarda daha belirgin hale gelecektir. Özellikle kozmetik ürünler için bu tür tasarımlar daha etkili olabilir. Bu tür tasarımlara güzel bir örnek.

Bir Ambalajda Slogan Kullanımı

3. Sadeleştirilmiş Ambalajlar:

Basitleştirilmiş ve sadeleştirilmiş ambalajlar tüm yıllarda trendlerin üzerinde yer almaya devam ediyor. Tüketiciler bir ürünün değerlerinin ne olduğunu bilmek ve aynı zamanda ürünün kendisini görmek istiyor. Netlik, şeffaflık ve bilgi, özellikle gıda ambalaj etiketleri söz konusu olduğunda tasarımlarda yer almak için hayati öneme sahiptir. Raflarda dikkat çekmek için daha sade olun. Bir örnek aşağıda ki görselde yer alıyor.

Sade Tasarımlı Etiketler

4. Geometrik Tasarımlar:

Geometrik tasarımlı ambalajlar çok revaçta. Şekilleri ve paternleri ile bu tür ambalajlar güvenirliliği, ulaşılabilirliği ve sadeliği ifade ediyorlar. Özellikle kozmetik ve içecek sektöründe raflardaki karmaşadan sıyrılabiliyorlar. Geometrik tasarıma bir örnek:

Şişe Tasarımlarında Geometrik Desenler

5. Nostaljik Tasarımlar:

Birçok marka, eski zamanları hatırlatmak ve nostalji duygusu uyandırmak için, kağıt torbalarındaki ekmek ya da cam şişelerde portakal suyu gibi ürünlerine yönelik geleneksel görünümüne geri dönüyor. Ambalaj tasarımları tüketicide çocukluk anılarını ortaya çıkararak duygusal etki yaratıyor. Nostalji, bugünün hızlı, tempolu ve teknolojik dünyasında büyük bir trend haline geldi. İşte bir örnek:


Barilla Ambalajlarında Nostaljik Tasarımlar

bottom of page